(9.01) ZNP: Przygotowujemy się do sporu zbiorowego

 

W odpowiedzi na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustaw likwidujących gimnazja ZNP przygotowuje się do wejścia w spór zbiorowy i inicjuje ruch na rzecz referendum w sprawie ustroju szkolnego

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę Prawo oświatowe i ustawę wprowadzającą ustawę prawo oświatowe. Zrobił to wbrew krytycznym głosom na temat reformy Anny Zalewskiej płynącym ze strony nie tylko ZNP, ale także wielu innych organizacji społecznych, ekspertów edukacyjnych, środowisk naukowych, samorządowców.

 

"Jesteśmy rozczarowani decyzją Prezydenta, tym bardziej, że na spotkaniu 19 grudnia 2016 r. z kierownictwem ZNP i rodzicami Pan Prezydent wyrażał zrozumienie dla argumentu, że nie da się wprowadzić w tak szybkim czasie reformy ustroju szkolnego i reformy programowej" - czytamy w komunikacie Związku.

 

Według ZNP, "nie takiej reformy potrzebuje polska szkoła". "Reforma minister edukacji Anny Zalewskiej jest nieuzasadniona i nieprzemyślana, wprowadza wieloletni chaos organizacyjny i programowy, naraża dziesiątki tysięcy nauczycieli na utratę pracy, a koszt jej wdrożenia poniosą samorządy (tylko w dwóch pierwszych latach wyniesie on 985 mln zł)" - podkreślił Związek.

 

Dlatego ZNP przygotowuje się do wejścia w spór zbiorowy oraz inicjuje ruch na rzecz przeprowadzenia referendum z inicjatywy obywateli w sprawie nowego ustroju szkolnego i reformy oświaty.

 

(PS, GN)