Warszawa. Szkoła przy Drewnianej traci boisko. Powód - reprywatyzacja

Rozsądek kontra przepisy

„Zostawcie nam boisko przy Drewnianej” – plakaty z tym apelem rozwieszone na murach i szybach wystawowych sklepów można spotkać w wielu miejscach warszawskiego Powiśla. Podobny apel „wisi” w internecie

 

 

Rodzice uczniów Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 69 z ul. Drewnianej 8 w Warszawie z determinacją bronią prawa swoich dzieci do szkolnego boiska. Boisko zostało w październiku ub.r. oddane do użytku po remoncie kosztującym miasto ponad pół miliona złotych. Ale właśnie teraz, w czerwcu br., ma zostać zakończona procedura zwracania spadkobiercom dawnych właścicieli części szkolnych gruntów.

Grażyna Nagawiecka, przedstawicielka Rady Rodziców „Drewnianej”, przyznaje, że trudno dyskutować ze stanem faktycznym. A ten jest taki, że przed laty boisko zbudowano na działkach odebranych właścicielom na mocy dekretu Bieruta. Spadkobiercy wystąpili o swój spadek i otrzymali zgodę miasta na odzyskanie istotnej części gruntu. O pozostałą część toczą się teraz sprawy sądowe, bo spadkobierców jest wielu, i nie wszystko zostało już rozstrzygnięte.

Teraz ma zostać zwrócona ta część działki, na której powstało boisko do siatkówki oraz plac zabaw ze specjalnymi urządzeniami dla dzieci niepełnosprawnych, którzy stanowią jedną trzecią z 480 uczniów tej szkoły. Nad terenem, który jeszcze osiem miesięcy temu przypominał ugór, i dopiero staraniem rodziców za pieniądze miasta nabrał wreszcie walorów prawdziwego boiska, zawisła groźba podziału. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała decyzję o wydzieleniu z terenu użytkowanego przez szkołę działki, która niebawem zostanie zwrócona spadkobiercom właścicieli.

 

 

(...)

 

 Halina Drachal

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos (nr 24)