(10.06) WSiP rozdają swój elementarz

Największy polski wydawca edukacyjny chce rozdawać za darmo wydrukowany z myślą o pierwszoklasistach elementarz "Tropiciele". Po przygotowaniu przez MEN darmowego "Naszego elementarza" większość nakładu podręcznika WSiP musiałaby trafić na przemiał. - Każda szkoła, która zgłosi się do WSiP otrzyma "Tropicieli" za darmo - obiecuje prezes wydawnictwa Jerzy Garlicki.

 

W komunikacie firmy czytamy, że ta decyzja zapadła po nieudanych, wielokrotnych próbach nawiązania przez WSiP i innych wydawców dialogu z MEN w sprawie popieranej przez nich idei dotacji budżetowej na podręczniki. Wydawcy chcieli bowiem, by rządowa dotacja została przeznaczona na zakup dla szkół nie tylko "Naszego elementarza", lecz także innych dostępnych na rynku podręczników do kl. I, zgodnie z wyborem dokonanym przez nauczycieli.

 

Rząd trwał jednak przy swojej koncepcji, że darmowy podręcznik ma być tylko jeden. Teoretycznie istnieje nadal możliwość wyboru innej książki do kl. I, ale organ prowadzący szkołę musi zapłacić za jej zakup. Skorzystaja z tego na tylko nieliczne samorządy. Tymczasem WSiP - jak czytamy w komunikacie firmy - jesienią 2013 r. wydrukowały kilkaset tysięcy kompletów "Tropicieli". Teraz wydawca ma wybór: albo je zniszczyć, albo rozdać. Według Garlickiego każda chętna szkoła otrzyma książkę dla wszystkich uczniów w klasie i bezwarunkowo.

 

O działaniach jednego z wydawców, który też chce rozdawać uczniom klas I podręczniki pisaliśmy w "Głosie" kilka tygodni temu. W opisywanym przez nas przypadku szkoła miała w ramach rządowej dotacji kupić w wydawnictwie ćwiczenia, do których podręcznik byłby dostarczany gratis. W ten sposób wydawnictwo mogłoby konkurować z "Naszym elementarzem" wydanym przez MEN.

 

(DK, GN)

Fot. www.wsip.pl