(24.01) Szkołom brakuje komputerów

 

Co dziesiąte liceum ogólnokształcące nie ma wystarczającej liczby komputerów niezbędnych do prowadzenia zajęć - ostrzega "Rzeczpospolita".

 

"Od początku września zajęcia z informatyki muszą być prowadzone w grupach liczących najwyżej 24 uczniów. A przy jednym stanowisku komputerowym może siedzieć jeden uczeń. Zasada ta nie obowiązuje tylko w klasach I-III szkoły podstawowej. Z danych MEN wynika jednak, że 12 proc. liceów nie spełnia nowych wymagań. Sytuacja w podstawówkach i gimnazjach nie wygląda lepiej. Choć nie ma zbiorczych danych, bo urzędnicy skontrolują je dopiero w tym roku" - czytamy w "Rz".

 

MEN jest jednak przekonane, że samorządy miały wystarczający czas i pieniądze, by dostosować szkoły do nowych wymagań. Co innego samorządy, które twierdzą, iż rząd dał im za mało pieniędzy. - Środki z budżetu są niemal całkowicie przeznaczone na wynagrodzenia nauczycieli. Nic dziwnego, że część samorządów ma problem z wyposażeniem sal informatycznych - powiedział "Rz". Marek Olszewski ze Związku Gmin Wiejskich.

 

(PS, GN)