Nauczyciel Roku po raz 21. i Nauczyciel Jutr@ po raz 3.

Trzy, dwa, jeden… start!

 

Nauczyciele i nauczycielki z pasją, z niezwykłą osobowością, wyjątkowi i cenieni w swoim środowisku! Chcemy Was poznać i nagrodzić! Już po raz 21. rusza Konkurs Nauczyciel Roku! Ogłaszamy także Konkurs Nauczyciel Jutr@ organizowany po raz 3. przez Głos Nauczycielski i Fundację Orange.

 

 

Niezwykłość Konkursów Nauczyciel Roku oraz Nauczyciel Jur@ polega na tym, że udaje się włączyć w naszą inicjatywę wiele wybitnych osobistości, w tym także ze świata kultury i polityki. Szczycimy się, że nasze Konkursy jednoczą wokół edukacji ludzi o różnych poglądach, dowodząc że o szkole i nauczycielach można rozmawiać ponad podziałami.

Finalistami Konkursu Nauczyciel Roku moglibyśmy obsadzić już kilka szkół. I szukamy następnych, którzy przystąpią do tego grona. Jubileusze skłaniają do podsumowań. Przez ponad dwie dekady trwania Konkursu Głosu Nauczycielskiego jury wyróżniło już ponad 260 osób. W tym gronie byli przedmiotowcy chyba wszystkich specjalności – począwszy od polonistów, matematyków, historyków czy fizyków, po wuefistów, nauczycieli przedmiotów artystycznych, zawodowych i katechetów. Nagradzaliśmy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, przedszkoli i szkół specjalnych. W gronie finalistów nie zabrakło też bibliotekarzy, psychologów i pedagogów. Byli nauczyciele z dużych miast i małych wsi. Z tzw. renomowanych szkół i małych, kameralnych placówek. Różniło ich wiele, ale łączyło jedno – pasja, nietuzinkowa osobowość, znakomity kontakt z uczniami, ogromne zaangażowanie w pracę.

Konkurs rozstrzyga Jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego, które zgodnie z regulaminem wybiera trzynastkę finalistów. Spośród nich jedna osoba otrzymuje tytuł Nauczyciela Roku dwie osoby Wyróżnienia, a pozostała dziesiątka zostaje Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku. Naszym celem jest promowanie świetnych nauczycieli, którzy są autorytetami w swoich środowiskach, pasjonatów, ludzi zaangażowanych w podnoszenie jakości edukacji – znakomitych dydaktyków, ale i wychowawców.

W tym roku już po raz trzeci rozstrzygniemy Konkurs Nauczyciel Jutr@, organizowany wspólnie z Fundacją Orange. Jury wybierze piątkę finalistów, którzy wyróżniają się otwartą postawą na prowadzenie zajęć opierających się na dialogu, angażujących metodach, dążą do podnoszenia swoich kompetencji medialnych, informacyjnych i cyfrowych oraz korzystają z nowych technologii lub e-zasobów edukacyjnych, aby prowadzić ciekawsze i inspirujące zajęcia. Spośród nich zostanie wybrany Nauczyciela Jutr@.

Mamy ogromną nadzieję, że wzorem ubiegłych lat uda się nam spotkać Najlepszych z Najlepszych i wręczyć im tytuły na Zamku Królewskim w Warszawie podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbędzie się 10 października 2023 r.

 

Konkurs w pigułce, czyli jak zostać Nauczycielem Roku 2023 

>> Uczestnikiem Konkursu Nauczyciel Roku 2023 może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (z wyjątkiem szkół wyższych), stopień awansu zawodowego, specjalność i staż pracy.

>>Kandydatów na Nauczyciela Roku 2023 mogą zgłaszać m.in. dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Można też samemu zgłosić swoją kandydaturę.

>> Wymogiem formalnym jest wypełnienie formularza i napisanie uzasadnienia wniosku oraz przedstawienie osiągnięć nauczyciela, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się przełożyć na liczby i procenty.

>> Na zgłoszenia do Konkursu Nauczyciel Roku 2023 czekamy do 8 września 2023 r. (liczy się data stempla pocztowego). Formularz wraz z załącznikami trzeba wysłać na adres: Głos Nauczycielski, ul. J. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa z dopiskiem „Nauczyciel Roku 2023”.

>> Udział w Konkursie Nauczyciel Roku 2023 nie wyklucza możliwości udziału w Konkursie Nauczyciel Jutr@. Można zatem startować w jednym z nich lub w obydwu!

Więcej o Konkursie Nauczyciel Jutr@ na: www.glos.pl/nauczycieljutra

 

Zdecydowanie warto wziąć udział

Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczyciel Roku 2022:

Gdy gromadziłam dokumenty do Konkursu i którąś noc z rzędu podnosiłam głowę znad książki sensorycznej, którą przygotowałam dla komisji, myślałam: „Po co ja to właściwie robię?”. Ale kiedy zaczęły spływać rekomendacje, płakałam ze wzruszenia. I myślałam sobie, że właśnie po to. Bo dla innych ludzi okazuje się ważne to, co robię. Daję im siłę i wiarę w sens tego, co sami robią, inspiruję.

Tytuł Nauczyciel Roku 2022 stał się dla mnie trampoliną, dzięki której realizuję marzenia. Moja książka od roku leżała w szufladzie, ale nie miałam odwagi wyruszyć z nią w świat. Tymczasem w styczniu odbyły się pierwsze rozmowy z Wydawnictwem Agora dla dzieci, a już w maju książka wkracza na rynek – przepięknie zilustrowana przez Matyldę Konecką. Marzenia się spełniają. Poza tym tytuł Nauczyciel Roku pozwala zanieść to, co dla nas najważniejsze, do wielu środowisk, nasz głos staje się słyszalny. Zatem zdecydowanie warto wziąć udział w Konkursie, do czego serdecznie zachęcam koleżanki i kolegów nauczycieli.

 


REGULAMIN KONKURSU NAUCZYCIEL ROKU 2023Tutaj

ZAŁĄCZNIKI DO REGULAMINU KONKURSU NAUCZYCIEL ROKU 2023Tutaj
(Załączniki do Regulaminu – plik do pobrania: tutaj)

 

Masz pytania? Kontakt ws. Konkursu: [email protected]


 

Zobacz poprzednie edycje:

Nauczyciel Roku 2022

Nauczyciel Roku 2021

Nauczyciel Roku 2019

Nauczyciel Roku 2018