Konkurs Nauczyciel Roku 2016

NR 2016 logo

 

 

NAJLEPSI
Z NAJLEPSZYCH

już po raz 15.!

 

 

 

 

 

***

 

Informacja o posiedzeniu Jury Konkursu Nauczyciel Roku 2016

Jury, które pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego 24 września br. obradowało w siedzibie naszej redakcji, wybrało trzynastu finalistów Konkursu Nauczyciel Roku. A nie było łatwo, bo Szczęśliwa Trzynastka została wyłoniona z około setki nietuzinkowych nauczycieli zgłoszonych do Konkursu.

 

I tak jury, po rozpatrzeniu wniosków kandydatów zgłoszonych do udziału w Konkursie, postanowiło nominować do tytułu Nauczyciel Roku 2016 następujące osoby:

- Elwirę Andraszewicz ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tczewie

- Tomasza Banaszkiewicza z Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie

- Jolantę Begińską z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach

- Beatę Bodzek z Zespołu Szkół w Chludowie

- Edytę Borowicz-Czuchrytę ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie

- Ewę Drobek z XV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Warszawie

- Jacka Englera ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wojcieszowie

- Jowitę Królikowską z I Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu

- Laurencję Lewandowską ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Toruniu

- Ewę Katarzynę Luks z I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie

- Radosława Potraca ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Warszawie

- Bogumiła Słomczyńską z Zespołu Szkół Budowlanych w Legnicy

- Joannę Urbańską z Gimnazjum w Susku

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim Nominowanym, którzy dołączyli do grona Najlepszych z Najlepszych!

 

Kto z tej trzynastki otrzyma tytuł Nauczyciel Roku 2016, którym dwóm osobom zostaną przyznane równorzędne Wyróżnienia, a kto zostanie nagrodzony tytułem Nominowanego w Konkursie? Tego wszystkiego dowiemy się 13 października br. podczas 15. jubieluszowej Gali Finałowej Konkursu.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie konkursowych wniosków.

 

***

 

>> Regulamin Konkursu Nauczyciel Roku 2015

>> Formularz zgłoszeniowy (zał. 1 i zał. 2 do Regulaminu)

 

 

W tym roku Głos Nauczycielski razem z Ministerstwem Edukacji Narodowej już po raz 15. wybiorą najlepszego nauczyciela w Polsce. Dlaczego ten Konkurs jest wyjątkowy? Bo udaje się włączyć w naszą inicjatywę wiele wybitnych osobistości ze świata nauki i polityki. Szczycimy się, że nasz Konkurs jednoczy wokół edukacji ludzi o różnych poglądach, dowodząc, że o szkole i nauczycielach można rozmawiać ponad podziałami. Nauczyciel Roku to jedyna taka inicjatywa, w której Ministerstwo Edukacji Narodowej występuje w roli współorganizatora. I to niezmiennie od 15 lat!

 

Nauczyciel Roku, czyli kto?

Każda kolejna edycja Nauczyciela Roku to dla redakcji Głosu Nauczycielskiego wielkie święto. Bo znów udało się nam przekonać grono osób, bez których nie byłoby Konkursu, że warto promować Najlepszych z Najlepszych nauczycieli – ludzi, którzy zarażają pasją, uczą swoich wychowanków nie tylko dat czy symboli pierwiastków, ale są przewodnikami po otaczającej nas rzeczywistości. Są autorytetami dla młodzieży, a nierzadko i całych lokalnych środowisk.

 

Nauczyciel Roku musi mieć nie tylko osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, ale przede wszystkim nieprzeciętną osobowość. Bowiem konkursowe jury nie mierzy osiągnięć nauczycieli wyłącznie liczbą ukończonych kursów i przygotowanych olimpijczyków. Ani wynikami zewnętrznych testów. Ocenia za to innowacyjność nauczyciela, jego zaangażowanie, umiejętność współpracy z innymi, pomysłowość. Słowem – pasję! Ale uwzględniamy też środowisko, w jakim pracuje nauczyciel. Bo każdy, kto zna tę pracę doskonale wie, że czasami łatwiej wychować laureata olimpiady niż pomóc słabemu uczniowi w promocji z klasy do klasy. Poza tym w Konkursie mogą startować nauczyciele i wychowawcy ze wszystkich typów placówek edukacyjnych, a w przedszkolu czy specjalnym ośrodku próżno szukać finalistów olimpiad. Choć oczywiście doceniamy też umiejętność wyłowienia i oszlifowania talentów uczniów czy wychowanków.

 

Jak zgłosić kandydata?

Wystarczy wypełnić formularz, który publikujemy na łamach Głosu, a także na naszej stronie (www.glos.pl), napisać uzasadnienie, które przekona jury o wyjątkowości kandydata i wszystko to przesłać do redakcji (ul. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa, z dopiskiem na kopercie „Nauczyciel Roku 2016”). Na zgłoszenia czekamy do 16 września br. (liczy się data stempla pocztowego).

 

Uczestnikiem Konkursu może być każdy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej lub innej placówce oświatowej na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, jak również nauczyciele działający poza granicami kraju na rzecz Polonii. Kandydatów do tytułu mogą zgłaszać inni nauczyciele, dyrektorzy szkół lub placówek oświatowych, rodzice uczniów, sami uczniowie, przedstawiciele organów prowadzących lub nadzorujących szkoły i placówki oświatowe, związki zawodowe, przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących ze szkołą lub placówką oświatową. Można tez zgłosić samego siebie.

 

Uczestnikiem Konkursu może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (z wyjątkiem szkół wyższych) oraz stopnia awansu zawodowego.

 

 

Gala 2

 

Wielka Gala Finałowa…

…tradycyjnie już – odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie 13 października 2016 r.  Wtedy to, w obecności wielu gości ze świata kultury, polityki i edukacji, dowiemy się, kto spośród 13 finalistów wyłonionych przez jury zostanie Nauczycielem Roku 2016, kto dostanie równorzędne Wyróżnienia (dwie osoby), a kto będzie uhonorowany tytułem Nominowanego w Konkursie. Zaś placówki wszystkich finalistów otrzymają certyfikaty „Szkoła na medal”.

 

– W przeszłości nauczyciel musiał dobrze nauczać, czyli być kimś, kto ma znacznie większą wiedzę niż uczniowie i starać się im tę wiedzę przekazać. Powinien też być pewnym wzorcem osobowości. Tak było przez wiele lat –mówił podczas ubiegłorocznej Gali prof. Stefan M. Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznego PAN i przewodniczący jury Konkursu od pierwszej jego edycji. – Teraz to się zmienia, i to radykalnie, ponieważ uczniowie wynoszą ze szkoły tylko ok. 30 proc. swojej wiedzy. Czyli szkoła nie jest już głównym dostarczycielem wiedzy. Jeżeli szkoła zmienia funkcję, to powinien to zrobić też nauczyciel. Nauczyciel powinien nauczyć swoich uczniów, jak mają się uczyć. Bo będą się uczyli przez całe życie. Nauczyciel powinien tak zachęcić młodych ludzi, pokazać im perspektywy, żeby oni sami chcieli się uczyć. To jest rola nauczyciela przyszłości. Znacznie trudniejsza niż rola związana z przekazaniem wiedzy – podkreślał.

 

Jubileuszowy zwycięzca

Kim będzie? Jaki typ szkoły czy placówki będzie reprezentował? Będzie uczył w podstawówce, gimnazjum czy w przedszkolu? A może się okaże nauczycielem przedszkola lub wychowawcą w bursie albo innej placówce opiekuńczo-wychowawczej? Będzie przedmiotowcem czy bibliotekarzem? A może wychowawcą świetlicy lub logopedą?

To w dużej mierze zależy od Was! Jeśli więc znacie jakiegoś nietuzinkowego nauczyciela lub wychowawcę, zgłoście go do naszego Konkursu! Razem pokażmy, że w czasach, kiedy medialne newsy karmią się patologicznymi przypadkami, warto pokazywać, że nasza szkoła stoi dobrym nauczycielem. I nie jest to wyjątek, ale reguła…

 

Gala 3 

 

KATARZYNA NOWAK-ZAWADZKA, NAUCZYCIEL ROKU 2015:
>> Dlaczego warto wziąć udział w Konkursie Nauczyciel Roku?

 

 LAUREACI POPRZEDNICH EDYCJI:
>> Dlaczego warto wziąć udział w Konkursie Nauczyciel Roku?

 

 Gala 1

 

Konkurs w pigułce:

 

1. Na wnioski konkursowe czekamy do 16 września br. (liczy się data stempla pocztowego). Trzeba je wysłać na adres: Głos Nauczycielski, ul. J. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa, z dopiskiem „Nauczyciel Roku 2016”.

2. Regulamin Konkursu jest dostępny na www.glos.pl/nauczycielroku.

3. Formularz zgłoszeniowy będący załącznikiem do regulaminu jest dostępny na www.glos.pl/nauczycielroku oraz na łamach Głosu Nauczycielskiego.

4. Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres mailowy nauczycielroku@glos.pl.

 

 

Poprzednie edycje Konkursu:

 

ZałącznikWielkość
Regulamin Konkursu Nauczyciel Roku 2016.pdf283.46 KB
Formularz zgłoszeniowy_NR_2016.pdf249.9 KB