Konkurs Nauczyciel Roku 2014

 

 

 

 

Nauczyciel Roku 2014
– Trzynastka
po raz trzynasty!

 

 

 

Znacie Państwo wspaniałych pedagogów, mistrzów w tym zawodzie, którzy zasługują na tytuł Nauczyciela Roku? Czekamy na zgłoszenia kandydatów
do tego tytułu. Czasu jest coraz mniej. Termin przesyłania zgłoszeń mija
19 września br. (data stempla pocztowego).

 

Od początku Konkursu, czyli od 2002 r. w czasie ogłaszania kolejnych edycji zastanawiamy się, kim będzie Nauczyciel Roku? Jaki typ szkoły czy placówki będzie reprezentował? Będzie uczył w podstawówce, gimnazjum czy w przedszkolu? A może okaże się nauczycielem przedszkola lub wychowawcą w bursie albo innej placówce opiekuńczo-wychowawczej? Będzie przedmiotowcem czy bibliotekarzem? A może wychowawcą świetlicy lub logopedą?

   Kapituła Konkursu (dotychczasowi laureaci) jeszcze bez NR 2013, na ubiegłorocznej Gali

 

Nie tylko szkiełko i oko…

Jedno jest pewne i niezmienne od 13 lat - Nauczyciel Roku musi mieć nie tylko osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, ale przede wszystkim nieprzeciętną osobowość. Bo w Konkursie, który redakcja Głosu Nauczycielskiego od pierwszej edycji organizuje wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, osiągnięć nauczycieli nie mierzy się wyłącznie liczbą ukończonych kursów i przygotowanych olimpijczyków. Ani wynikami zewnętrznych testów.

Członkowie jury, któremu od początku Konkursu przewodniczy prof. Stefan M. Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk ocenia innowacyjność nauczyciela, jego zaangażowanie, umiejętność współpracy z innymi, pomysłowość. Słowem – pasję! Ale uwzględniamy też środowisko, w jakim pracuje nauczyciel. Bo każdy, kto zna tę pracę doskonale wie, że czasami łatwiej wychować laureata olimpiady niż pomóc słabemu uczniowi w promocji z klasy do klasy. Poza tym w Konkursie mogą startować nauczyciele i wychowawcy ze wszystkich typów placówek edukacyjnych, a w przedszkolu czy specjalnym ośrodku próżno szukać finalistów olimpiad. Choć oczywiście doceniamy też umiejętność wyłowienia i oszlifowania talentów uczniów czy wychowanków.

 

  Fanfary na cześć Nauczyciela Roku 2013

 

 

Kto może zgłaszać?

Kandydatów na Nauczyciela Roku 2014 mogą zgłaszać dyrekcje placówek, w których pracują, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Swoją kandydaturę można też zgłosić samemu. Wymogiem formalnym jest udokumentowanie osiągnięć, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się przełożyć na edukacyjną wartość dodaną, za to można ją przeliczyć na uczniowskie uśmiechy. Sposób i forma udokumentowania jest dowolna. Wymogiem formalnym jest natomiast napisanie uzasadnienia wniosku i dołączenia do dokumentacji formularza zgłoszeniowego dostępnego TUTAJ oraz drukowanego na łamach Głosu Nauczycielskiego. Zgłoszenie trzeba przesłać na adres redakcji (Głos Nauczycielski, ul. J. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa z dopiskiem „Nauczyciel Roku 2014”) najpóźniej do 19 września 2014 r. (liczy się data stempla pocztowego!).

Uczestnikiem Konkursu - zgodnie z Regulaminem - może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (za wyjątkiem szkół wyższych) oraz stopnia awansu zawodowego.

 

 

Zwycięzcę Konkursu Nauczyciel Roku 2014 poznamy w październiku, podczas Gali Finałowej w Warszawie. Wtedy to, w obecności wielu gości ze świata kultury, polityki i edukacji, dowiemy się, kto spośród trzynastu finalistów wyłonionych przez jury zostanie Nauczycielem Roku 2014, kto dostanie wyróżnienia (dwie osoby), a kto będzie uhonorowany tytułem Nominowanego w Konkursie. Zaś placówki wszystkich finalistów otrzymają certyfikaty „Szkół na medal”. 

 

 

 

 

Poprzednie edycje Konkursu:

 

ZałącznikWielkość
Regulamin Konkursu Nauczyciel Roku 2014.pdf169.6 KB
Formularz zgłoszeniowy NR 2014.pdf1.32 MB