(30.05) Ankieta Głosu: Anna Zalewska powinna odejść z MEN

Minister Anna ZalewskaCzy Anna Zalewska powinna zostać odwołana z funkcji ministra edukacji narodowej? - zapytaliśmy nauczycieli odwiedzających stronę internetową Głosu Nauczycielskiego. Tak - odpowiedziało 91 proc. spośród ponad tysiąca głosujących. W mediach pojawiają się informacje o tym, że obecna szefowa MEN rzeczywiście może stracić stanowisko.

 

Odpowiedź "nie" na pytanie o dymisję Anny Zalewskiej wybrało tylko 9 proc. uczestników ankiety. Jeśli wierzyć doniesieniom mediów, także sam premier Mateusz Morawiecki przychyla się do opinii, że Zalewska powinna zostać odwołana. W minionym tygodniu napisał o tym "Super Express", dodając, że los części ministrów zależy od politycznych uzgodnień na najwyższym szczeblu. W środę "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że plan kolejnej rekonstrukcji rządu jest gotowy, ale wymiana ministrów ma nastąpić dopiero po jesiennych wyborach samorządowych. Według gazety na liście ministrów zagrożonych dymisją jest szefowa MEN.

 

W marcu br. Zarząd Główny ZNP zwrócił się do premiera z wnioskiem o odwołanie Anny Zalewskiej z funkcji ministra edukacji. Wsród 10 powodów uzasadniających dymisję podano m.in. wdrożenie nieprzemyślanej, źle przygotowanej i niezwykle kosztownej reformy polskiej szkoły; zniszczenie 18-letniego dorobku gimnazjów, pozorowanie dialogu oraz dopuszczenie do dalszej pauperyzacji środowiska pracowników oświaty. W odpowiedzi na ten wniosek Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego szefa rządu, poinformował, że "Pan Premier w najbliższym czasie nie przewiduje zmian w składzie Rady Ministrów". Dodał, że "Pani Anna Zalewska jest osobą otwartą na postulaty środowiska nauczycielskiego".

 

W ankiecie na www.glos.pl od 30.04 do 28.05 br. oddano 1041 głosów.

(DK, GN)

 

Na ten temat:

>> (27.04) Nie odwołają Zalewskiej, bo "jest otwarta na środowisko nauczycielskie"

>> (23.05) Morawiecki chce zdymisjonować Zalewską?

>> Czy Anna Zalewska powinna zostać odwołana z funkcji ministra edukacji narodowej?

 

 

Dymisja